Poniższy tekst został napisany na poziomie potocznym. W tego typu publikacji unikam powoływania się na konkretne przepisy, nie przywołuję także doktryny i orzecznictwa. Używam prostego słownictwa, w miarę możliwości nieprawniczego. Publikacja nie zawiera bibliografii oraz omówienia problematyki związanej z głównym tematem artykułu. Teksty prawnicze piszę na trzech poziomach zaawansowania:
Ogłoszenie przez sąd wyroku to często nie koniec zmagań z wymiarem sprawiedliwości. W zależności od tego, jaką wymierzono karę, osoba skazana ma różne uprawnienia, z których może korzystać. Najwięcej regulacji dotyczy oczywiście osób przebywających w zakładach karnych. Dla nich najważniejsze będą te sytuacje, które umożliwią im opuszczenie więzienia. Jedną z nich jest warunkowe zwolnienie z reszty kary.
Na stronie znajdziesz:
Na czym polega warunkowe zwolnienie z reszty kary
Trzy główne sposoby, by opuścić więzienie przed czasem, to przepustka, przerwa w karze i warunkowe zwolnienie z jej reszty. Przepustka jest opcją najmniej atrakcyjną, bo obejmuje zazwyczaj dzień lub kilka dni. Przerwa w karze bywa dłuższa, ale po jej zakończeniu trzeba do zakładu karnego wrócić.
Czytaj również: inny artykuł an stronie.
Najlepszą opcją jest więc warunkowe zwolnienie, czyli opuszczenie więzienia na stałe. Trzeba oczywiście spełnić szereg warunków, by takie zwolnienie było możliwe. Jeśli jednak tak się stanie i nie będziemy naruszać prawa podczas zwolnienia, nigdy nie zajdzie konieczność wykonania pozostałej części kary.
Upływ czasu
Przede wszystkim, zanim w ogóle pomyślimy o złożeniu wniosku, musimy sprawdzić, ile kary już odbyliśmy. Przepisy wskazują, że dopiero po połowie kary możemy starać się o warunkowe zwolnienie.
Dla niektórych skazanych ten czas jest jeszcze dłuższy. Recydywiści, w zależności od swojej historii karnej, muszą odczekać 2/3 lub 3/4 kary. Osoby skazane na najcięższe kary będą natomiast mogły starać się o zwolnienie po 15 lub 25 latach odsiadki.
Cechy skazanego
Sąd zastanawiając się nad warunkowym zwolnieniem będzie sprawdzał, jaką osobą jest skazany. Przeanalizuje jego zachowanie podczas procesu, poprosi odpowiednie organy (kurator, służba więzienna) o opinię na temat jego sytuacji życiowej. Generalnie będzie chciał wiedzieć, czy skazany jest osobą, której można zaufać, że będzie żyć zgodnie z prawem.
Dodatkowo sąd prześledzi zachowanie skazanego w czasie przestępstwa i po nim. Sprawdzi, czy było to ciężkie przestępstwo, czy używano przemocy, czy skazany próbował naprawić krzywdę, którą wyrządził. Im łagodniejszy i mniej szkodliwy czyn popełnił, tym większa szansa na pozytywną decyzję sądu.
Duże znaczenie ma także zachowanie skazanego w trakcie odbywania kary. Opinia osób z zakładu karnego ma bardzo duży wpływ na decyzję sądu w tej sprawie.
Warunkowe zwolnienie z reszty kary – czy warto?
Jeśli osoba skazana dobrze się zachowuje, nie jest zdemoralizowanym przestępcą i ma szansę na normalne życie, powinna spróbować uzyskać warunkowe przedterminowe zwolnienie. To idealna okazja, by resztę kary „odbyć” na wolności i poukładać swoje sprawy. Należy jednak pamiętać, że sąd tylko wtedy udziela warunkowego zwolnienia z reszty kary, gdy jest przekonany, że mimo takiego zwolnienia skazany będzie przestrzegał prawa.